Někdo nosí brýle jak popelníky, jiný je zase nepotřebuje, protože má oči jako ostříž. Znáte všechna další přirovnání očí a zírání? V dnešním speciálu se podíváme na vzhled očí, jejich barvu, zaměříme se i na oční okolí, ať už má někdo husté obočí jak roští nebo řasy jak smetáky.

Oči máš jako …

Když řekneme ženě: “Máš oči jako dva korálky”, lichotíme jí tím, její oči se nám líbí, má zorničky roztažené a skutečně vypadají jako dva zasazené korálky do očí. Zní to určité lépe, než její oči přirovnat tomu, že má zorničky jak kola od traktoru. Ale pokud je vaše láska selkou a jezdí s traktorem, tak proč ne? Malému dítěti, které nechce spát a zpod peřiny na nás vykukuje řekneme, že má oči jako baterky. To je zárukou, že hned tak neusne. Vytřeštěné oči můžeme dále přirovnat k tomu, že vypadají jako dva tenisáky nebo je má už tak vyvalené, že by se na ně dala pověsit podprsenka. Pokud jste předchozí noc celou propařili, určitě máte dnes oči unavené a vypadají jako po flámu.

U přirovnání barvy očí nejčastěji sklouzneme k přírodě. Má ten druhý modré oči? Pak se nabízí přirovnání, že je má modré jako pomněnky, jako safír nebo jako oblohu, či moře.
Zelené oči jsou jako venkovské lesy, jako brčál nebo jako kulečník. Hnědé oči přirovnáme k čokoládě, ke kmínu nebo milovníci tuzemského sladkého nápoje řeknou, že máš oči hnědé jako Kofola. Oči zarudlé, ať už alergií nebo vyčerpáním přirovnáme k tomu, že jsou rudé jako drak nebo kdo chce zavzpomínat na staré časy, můžete je klidně přirovnat k tomu, že jsou červené jak spartakiádní trenýrky.

Řasy dlouhé, obočí husté

Má dotyčná žena řasy jako mrkací panenka? Možná to budou umělé, stejně jako na panence Barbie. Stejně tak můžeme použít přirovnání, že má řasy jako modelka … jako Heidi Klum nebo jako kleopatra. Hodně husté obočí klidně přirovnejte k tomu, že by s ním mohli leštit parkety a vysloveně přerostlé a špičaté obočí už přirovnáme k tomu, že vypadá jak z hororu.

Je slepej jako …

Chcete někoho pochválit, že fakt dobře vidí? Řekněte mu, že má oči jako ostříž, jako rys, či je bystrozraký jako jestřáb. Manžela, kterého jste poslali do lednice a nemůže tu zmrzlinu najít, toho si můžete dobírat tím, že je slepej jak patrona, …. jako krtek v tunelu nebo je slepej jak zamilovaná patnáctka po prvním randeti.

Ta po nás čumí jak …

Dejme tomu, že jdete si takhle po ulici a v okně jednoho domu je vyvalená postarší paní, která chce mít přehled o všem, co se venku děje a tak zkrátka čumí po lidech. Jak se dá přirovnat ono zírání? Možná čumí jak tele na nový vrata, ….. jak vyvoraná myš nebo trošku nechápavě jak děda Mráz na letní brigádu a možná jen jako kdyby spadla z Měsíce. Možná sami také čumíte kolikrát ani né tak po lidech, jako v noci do zdi, když nemůžete usnout. To pak určitě zíráte jak vycpaná fretka nebo jako husa do flašky.

Brečí u toho filmu jak …

Když se žena rozbrečí u filmového dojáku nebo z jakéhokoliv důvodu, říkáme že brečí jako želva nebo jako malé dítě, kterému vezmou hračku. V bezvýchodné situaci může brečet jako mořská panna nad urvanou ploutví, kdy se jí po tváři kutálí slzy jako hrachy.

Brýle jak popelníky

Máš brýle jako popelníky, to řekneme člověku, který má opravdu silné dioptrie, které také můžeme přirovnat k tomu, že vypadají jako sklenice od jogurtů nebo jako od půllitrů. Pokud si chcete druhého dobírat kvůli jeho šilhání a víte, že určitou nadsázku snese, řekněte, že má jedno oko do hajzlu a druhé do špajzu.

Líbil se vám článek? Nezapomeňte dát lajk nahoře kliknutím na červené srdíčko a mrkněte také na další přirovnání očí nebo zírání.