Přirovnej.cz je online slovník českých přirovnání. Od roku 2010 se jeho databáze rozrostla na více než 1600 různých přirovnání. Všechny příměry jsou tematicky rozdělené do kategorií a dále upřesněné pomocí štítků.

Jak vznikl nápad na založení Přirovnej.cz?

Psal se červenec roku 2010 a chtěl jsem jednomu svému kamarádovi vyprávět zážitek z cesty vlakem: “…… víš nakonec ten vlak přijel, zpoždění měl teda jak, no …… jako ….. blázen a ještě k tomu narvanej jak, ………… noo jak, …….. jak …………. sviňa”.

Štvalo mne, že v tu chvíli mě nenapadlo žádné trefnější přirovnání, které by lépe vystihovalo situaci a nebylo tak moc obecné jako přirovnání typu “jako blázen, jako svině” , které se dají použít snad na všechno.

Sedl jsem tenkrát k internetu a začal hledat jiná přirovnání na toto téma. Dost mne překvapilo, že v roce 2010 existovala hromada webů věnujících se vtipům, hláškám nebo citátům, ale nikdo neprovozoval web zaměřený čistě jen na přirovnání. A tak jsem se rozhodl takový web založit.

Podpořte web Přirovnej.cz

Budu moc rád, když podpoříte web Přirovnej.cz na sociálních sítích Twitter, Facebook nebo Instagram a připojíte se ke komunitě fanoušků. Máte-li námět na nějaké zajímavé přirovnání, můžete jej přidat přes tento formulář. Pokud bude přirovnání v pořádku nebo již v databázi a bude-li splňovat další pravidla, zveřejním jej.

Děkuji moc všem, Jirka Mareš – zakladatel Přirovnej.cz
pište mi: ahoj@prirovnej.cz